20130715143927

Periyodik bakımlar, otomobillerin rutin olarak belirli kilometre aralıklarında yaptırması gereken otomobil bakımlarına denilmektedir. Periyodik bakımlar otomobilin uzun ömürlü olmasından, yakıt tüketim değerlerine, sürüş güvenliğinden, sürüş konforuna kadar birçok şeye etki etmektedir. Bundan dolayı periyodik bakımların zamanında ve orijinal yedek parçalar kullanılarak yapılması otomobilinizin uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Motor yağı kullanımı

Motor yağının yeni olması ve zamanında değiştirilmesi, motor aşınmalarını büyük ölçüde azaltmaktadır. Motor yağı, içerisindeki sıvı yapısından dolayı zamanla özelliğini kaybedeceğinden, pistonların sürtünmesi de bu şekilde artacaktır. Bundan dolayı da motor aşınmaları artacak ve performans kayıpları ortaya çıkacaktır.

Polen filtresi değişimi

Polen fitresi değişimi, arabanızın araç içi havalandırma sisteminin en önemli parçalarındandır. Polen fitresi değişimi her periyodik bakımda mutlaka orijinal oto yedek parça kullanılacak yapılmalı ve değişim zamanları geçirilmemelidir. Polen filtresinin eskimesi durumunda, araç içerisine giren toz tanecikleri artacak ve bu da araç içinde bulunan kişileri rahatsız edecektir.

Hava filtresi değişimi

Hava filtresi, motorun sağlıklı bir yanma gerçekleştirebilmesi için oldukça kritik öneme sahip bir araba parçasıdır. Hava filtresi değişimi her periyodik bakımda mutlaka yapılmalı ve hava filtresi değişimi yapılırken mutlaka orijinal oto yedek parçalar kullanılmalıdır. Kirlenmiş bir hava filtresi yakıt hava karışımının kalitesini düşüreceğinden, çekiş performansı düşecek ve yakıt tüketimi artacaktır. Bundan dolayı hava filtresi değişimi zamanında yapılmalı ve orijinal araba parçaları kullanılmalıdır.

Yağ filtresi değişimi

Yağ filtresi değişimi her periyodik bakımda mutlaka yapılmalıdır. Yağın içerisine karışabilecek toz tanecikleri arabanızın piston yuvalarına zarar vereceğinden, yağ filtresinin temiz ve yeni olması oldukça önemlidir. Periyodik bakımlar sırasında yağ filtresi değişimi orijinal oto yedek parça kullanılarak mutlaka yapılmalıdır.

Yakıt filtresi değişimi

Yakıt filtresi değişimi periyodik bakımlar sırasınca değiştirilmesi gereken parçalardandır. Yakıt filtresi kirlenmesi, yakıt borularını ve enjektörleri tıkayabilir bu durum da, arabanızın çekiş performansının düşmesine sebep olabilir. Böyle bir durumda da arabanız ağır mekanik problemlerle karşılaşabilir. Bundan dolayı her iki bakımdan birinde değiştirilebilir yapıdaki yakıt filtreleri mutlaka orijinal oto yedek parçalarla değiştirilmelidir.

Sonuç olarak:

Periyodik bakım yaptırmak arabanızın uzun ömürlü olması açısından son derece önemlidir. Yüksek rakamlar ödeyerek alınan otomobiller, uygun maliyetli bakım gereksinimlerinin karşılanmamasından dolayı ne yazık ki kısa ömürlü olmakta ve çok çabuk mekanik arıza çıkarabilmektedir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için mutlaka orijinal oto yedek parça kullanılarak periyodik bakımların yapılması gerekmektedir.

© 2015 TRM Servis | Tüm Hakları Saklıdır..

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: